Ročenka Jizersko-ještědského horského spolku 2017

Autor: Pavel Vonička

Začátkem dubna 2018 vydal Jizersko-ještědský horský spolek svoji již šestnáctou ročenku, která je určena nejen členům spolku, ale všem zájemcům o Jizerské, Ještědské či Lužické hory a jejich podhůří. Na 264 stranách čtenáři najdou pestrou skladbu článků o historických i přírodních zajímavostech našeho kraje a také informace o činnosti horského spolku.
Již tradičně zahajujeme rozhovorem s některou osobností, žijící a působící v našem regionu. Tato ročenka má ale v tomto směru prvenství, protože zde najdeme poprvé rozhovor se ženou, a to hned se zcela výjimečnou osobností - dlouholetou starostkou obce Višňová Marií Matuškovou.

Historicko-vlastivědnou část ročenky otevírá již tradiční příspěvek Marka Řeháčka doprovázený krásnými kresbami Petra Ferdyše Poldy. Tentokrát nás autoři provedou obcí Rynoltice v podhůří Lužických hor a seznámí nás s její historií. Ludmila Kotková zve čtenáře na procházku okolím Rašovky s krásnými výhledy do kraje a nově umístěnými lavičkami. Následuje trojice příspěvků, které se věnují specifickému fenoménu Jizerských hor - pomníčkům. Otokar Simm nás seznamuje s obnovou dvou významných památek - Emauzského obrázku na Staré poutní cestě do Hejnic a pomníku obětí sedmileté války v Luhu u Raspenavy. Bohumil Horáček shrnuje pětileté období aktivit Spolku Patron v oblasti oprav a údržby drobných památek Jizerských hor. A Jiří Frýgo Novák pomyslně uzavírá „pomníčkářský" blok příspěvkem o historii jednoho obrázku v Malém Štolpichu. Lubor Lacina zve čtenáře na zajímavou procházku „neznámým městem". Přitom jde o všem známý Jablonec nad Nisou, který ale autor přibližuje v době nedávno minulé, v období reálného socialismu. O reprintech historických map Josefa Matouschka a Ernsta Wünscheho, vydaných horským spolkem, pojednává článek, který sestavil Pavel Vonička na základě původních textů Miloslava Nevrlého a Karla Steina. Hornickou minulost údolí Bílého a Černého Štolpichu v Jizerských horách, včetně nových objevů, popisují Ivan Rous a Josef Klomínský. Již tradičně přispěl do ročenky Jakub Šrek, tentokrát článkem o ruprechtickém lomu. Pavel Vonička přibližuje čtenářům osobnost Jana Pulpána, významného entomologa pocházejícího z Jizerských hor.

Blok příspěvků o živé přírodě našeho regionu je tentokrát tvořen pouze dvěma články.

Pavel Vonička seznamuje čtenáře s novými nálezy dvou nápadných, ale vzácných a ohrožených druhů brouků v našem regionu, Václav Tomášek shrnuje výskyt čápa černého v Jizerských horách včetně záznamů našich kroužkovaných jedinců na tahu.

Další část ročenky je víceméně věnována činnosti Jizersko-ještědského horského spolku v roce 2017. Zdeněk Hluštík a Leoš Chládek popisují spolkový výlet do Nízkých Tater a Michal Vinař průběh exkurze do pivovaru Falkenštejn v Krásné Lípě. Již tradičně uvádíme výběr regionální literatury vydané v roce 2017.

Důležitá je rovněž výroční zpráva JJHS, ve které se kromě přehledu realizovaných projektů v ochraně přírody dočteme např. o dětském spolkovém táboře v Lobendavě i o dalších oblastech spolkového života a dění. Nechybí ani seznam všech současných členů JJHS a poděkování partnerům a sponzorům.

Šestnáctou ročenku je možné zakoupit ne­bo objednat u místních knihkupců či na adrese Jizersko-ještědský horský spolek, Nerudovo nám. 108/1, 460 01 Liberec 1; e-mail: horskyspolek@volny.cz. Každý člen JJHS, který má zaplaceny členské příspěvky na rok 2018, má nárok na 1 ks ročenky zdarma.


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek!

Diskuze

Diskuze k článku Ročenka Jizersko-ještědského horského spolku 2017
Počet příspěvků: 0, poslední příspěvek:
reklama


Novinky a aktuality

Čtvrtek, 15. listopad, 2018 | 09:55

Obnova návštěvnické infrastruktury v NPR Jizerskohorské bučiny

Jizersko-ještědský horský spolek realizuje v současné době projekt...

Více informací >>

Úterý, 6. listopad, 2018 | 17:10

Matouschkova Speciální mapa Hradčanských stěn 1 : 33 300

Reprintem Speciální mapy Hradčanských stěn (Spezial-...

Více informací >>

Sobota, 3. listopad, 2018 | 17:21

Úklid odpadků podél silnice z Oldřichova do Raspenavy

V Oldřichovském sedle se v sobotu 3. listopadu ráno sešlo něco přes 30...

Více informací >>


Spolkové akce

Pátek, 15. únor, 2019

Tradiční ples JJHS v sále restaurace U Košků v Liberci-Pavlovicích. Začátek ve 20:00 hod. ...

Sobota, 6. duben, 2019

Členská schůze JJHS v pivovaru ve Vratislavicích n. N.

Sobota, 27. duben, 2019

Úklid PR Meandry Smědé

Další akce

Výlety

Pondělí, 17. červen, 2019

17.–25. červen 2019 zájezd na Zakarpatskou Ukrajinu

Neděle, 14. červenec, 2019

Tábor rodičů (prarodičů) s dětmi 14.7-20.7.2019, 1. turnus.

Neděle, 21. červenec, 2019

Tábor rodičů (prarodičů) s dětmi 21.7-27.7.2019, 2. turnus.

Další výlety