V článku na oficiálním webu města a následně i v článku ve Zpravodaji Liberce (Vize nového provozovatele: Ještěd láká provozovatele - březen 2019 / str. 12) byla uveřejněna věta „...a právě to, že bude Ještěd pro návštěvníky atraktivní i v letní sezoně, uvítali i zástupci Jizersko-ještědského horského spolku...". Této formulaci nerozumíme, z žádného našeho vyjádření na výše uvedené schůzce nic takového nevyplývalo a z našich připomínek je zřejmé, že nic takového ani nevítáme.
Vyzvali jsme pracovníky magistrátu k odstranění této věty. Na webu města byla věta odstraněna, ale v článku v tištěním zpravodaji již ne, zpravodaj byl v té době v tisku.
Vyjádření Jizersko-ještědského horského spolku k záměru LBK665 „Rozšíření sjezdových tratí Ještěd podle změny ÚP č. 66":
-
Jsme přesvědčeni, že navrhovaný záměr velmi podstatně sníží kvalitu bydlení obyvatel v dané lokalitě. Pokud dojde k prodloužení sezóny areálu (a to letní i zimní), pak se enormně zvýší hluková zátěž (doprava, děla na zasněžování, vyšší počet návštěvníků, vyšší počet konaných akcí). Zvýší se i světelná zátěž (noční lyžování) a emise z individuální dopravy - tento fakt není v záměru zohledněn. Žádáme o doplnění, jaký vliv rozšíření areálu bude mít na kvalitu bydlení a zdraví lidí, kteří v lokalitě trvale bydlí a na volně žijící zvířata.
-
Záměr neřeší vazby na stávající dopravní síť - požadovaná návštěvnost, kterou chce TMR docílit v následujících letech, bude vyžadovat dopravní obslužnost a následné parkovací služby s mnohem větší kapacitou než doposud. Žádáme doplnění řešení dopravní situace a parkování včetně napojení na dopravní infrastrukturu města.
-
Žádáme, aby záměr pracoval i se skutečností, že za odlesněné plochy by měla být realizována přiměřená náhrada a to formou zalesnění náhradních ploch v této lokalitě.
-
Rozšíření areálu tak, jak je navrhované, nepočítá s ochranou zvláště chráněných živočichů (zejména obojživelníků). Navrhujeme doplnit záměr o opatření, která budou chránit stávající cenné lokality, případně o vybudování nových funkčních biotopů pro obojživelníky. Jejich výskyt v lokalitě je prokázán.
-
Žádáme o doplnění vlivu umělého zasněžování (dle použité technologie, se kterou počítá v záměru TMR) na floru a faunu v této lokalitě a vliv prodloužené doby sněhové pokrývky na stávající ekosystém.
-
Žádáme o doplnění, jak bude areál hospodařit s dešťovou a povrchovou vodou, která dopadne na sjezdovky, střechy a zpevněné plochy areálu.
-
Jako velmi rizikové vidíme sdružení sjezdařů a pěších turistů na Beranově cestě. Toto se jeví jako velmi nebezpečné pro obě strany. Vytyčení 150 cm koridoru pro pěší je velmi omezující a dle nás nedostatečné.
-
Ve studii „posouzení odtokových poměrů" (zpracované Ing. Vítem) je v bodě B. 7. Popis a kvantifikace vodních zdrojů pro zasněžování uvedeno, že je třeba akumulovat dostatek vody pro zasněžování a to záměr ve své podobě neřeší. Žádáme doplnit.
-
Stávající záměr zvyšuje fragmentaci lesního porostu, který je již nyní rozdělen na malé plochy „souvislého" porostu. Tato další fragmentace lesní porost velmi oslabí proti nárazovému větru. Velmi snadno může dojít k poškození či vyvrácení zbylého porostu. Což bude mít za následek erozi půdy a snížení schopnosti udržet vodu v krajině.
Ing. Pavel Schneider - předseda výboru JJHS
Ing. Aleš Kočí - místopředseda výboru JJHS
K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek!
Diskuze