Jizersko-ještědský horský spolek uklízel již potřetí PR Meandry Smědé

Autor: Pavel Schneider

O víkendu 21. a 22. 4. 2007 pořádal Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS) úklid odpadků v Přírodní rezervaci Meandry Smědé na Frýdlantsku. V této rezervaci je chráněn přírodní ráz údolní nivy podhorské řeky s přirozeně se vyvíjejícím říčním korytem, se slepými rameny a s fenoménem štěrkopískových náplavů. Toto území je pravidelně několikrát za rok zaplavováno a právě tyto záplavy přinášejí do rezervace obrovské množství odpadků, které spláchne voda z hořeních partií povodí řeky Smědé. Odpady z celého Frýdlantska se tak hromadí v přirozených meandrech a naplaveninách, které jsou pro svoji jedinečnost chráněny v přírodní rezervaci.

JJHS PR Meandry Smědé uklízel poprvé v roce 2005 a rozhodl se čistit tuto lokalitu od odpadků pravidelně. Jarní období je na čištění řeky a okolí nejvýhodnější, jelikož vegetace ještě nemá listí a terén je tak prostupnější a odpadky je snadnější odhalit. Letošní rok byly podmínky pro čištění řeky obzvlášť vhodné díky poměrně suchému jaru. V sobotu se na místo dostavilo asi 50 dobrovolníků z řad členů JJHS, dětského Turistického oddílu Kletr a ZO ČSOP Armillaria a vydali se sbírat odpadky v celé délce toku řeky Smědé nacházející se v Přírodní rezervaci Meandry Smědé - od mostu v Předláncích až po železniční most přes řeku u obce Boleslav. Použit byl také raft zapůjčený od Adrenalin centra Liberec, jehož posádka zajišťovala sběr odpadků z nepřístupných míst a také transport plných pytlů ze vzdálenějšího břehu řeky. Po obou březích dobrovolníci sbírali do jutových pytlů veškerý odpad, který nalezli v řece, na jejích březích a v okolí. Brigádníkům se podařilo nejrůznějšími odpady naplnit 139 přibližně metr vysokých pytlů. Kromě toho z meandrů řeky vytáhli také 128 pneumatik včetně několika traktorových! Převažovali pochopitelně lehké věci jako PET lahve, různé plastové obaly a kelímky, a především nejrůznější plastové folie, které se zachytily ve větvích stromů a keřů a vytvořily tak na nich nevzhledné „ozdoby". Z náplavů se podařilo vytáhnout velké množství kuriózních nálezů například buben z pračky, kryt pouliční lampy, několik oken se žaluziemi, balkónové dveře, ledničku, dámské spodní prádlo, dopravní značky, velké množství autodílů, gauč, lyže, různé kuchyňské nádobí a potřeby, tři vzkazy v láhvi, sifon od umyvadla, použité dámské vložky, kanystry od oleje, hračky apod. To, že se v meandrech ukládají věci již hodně dlouho, dokazuje například nález zrezivělé německé vojenské přilby z druhé světové války. Mezi pneumatikami byla zase objevena pneumatika značky Baťa ze třicátých let minulého století. Toto vše bylo lidmi do vody přímo vhozeno nebo ponecháno na místech, kde si je voda sama vzala. Pytle na odpady zdarma poskytla obec Černousy a likvidaci odpadů zajistí obec Višňová.
Akce byla finančně podpořena Krajským úřadem Libereckého kraje, společností Termizo, a. s., a městem Frýdlant v Čechách a Raspenava.
JJHS hodlá tento úklid zopakovat i v příštích letech a doufá, že přibude lidí, kteří s nepotřebnými věcmi nakládají zodpovědně a ubude odpadků hromadících se v krásném prostředí přírodních meandrů řeky Smědé. Každý z nás nese za současný stav rezervace svůj díl zodpovědnosti.

Fotografie z akce naleznete zde>>>

Fotografie z roku 2006 naleznete zde>>>

Fotografie z roku 2005 akce naleznete zde>>>

 


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek!

Diskuze

Diskuze k článku Jizersko-ještědský horský spolek uklízel již potřetí PR Meandry Smědé
Počet příspěvků: 1, poslední příspěvek: Čtvrtek, 28.6.2007 12:58:14
Datum: Čtvrtek, 28.6.2007 12:58:14
Autor: Pelc Jirka
(IP: 82.150.188.*)
Titulek: Rybáři
Velké poděkování a uznání od členů rybářských spolků si zcela jistě zaslouží JJHS za čištění meandrů Smědé.Každému se již stalo, že místo úlovku vytáhl kus nějakého odpadu, nebo utrhl háčky i s návnadou.Jak je to nepříjemné, když se při napružení prutu o pneumatiku zasekne háček do těla, to si dovede představit každý.Je neuvěřitelné, co všechno se dá ve vodě najít.Jsou to nejrůznější nepotřebné věci, které mají končit v popelnicích nabo sběrných dvorech, ale řeka je blíž a tak mnozí lidé to jednoduše hodí do vody.Proč to nevhodí do vlastní studny? Nebo doufají snad že tím vylepší vybavení domácností v sousedním Polsku, co jim voda donese ? Nikoliv, jsou to jen obyčejná čuňata, kdo dokáže házet odpad do řeky.Takže, za rybáře ještě jednou dík
reklama


Novinky a aktuality

Pondělí, 1. červen, 2020 | 19:34

Slavnosti slunovratu na Martinské stěně 2020

V sobotu dne 20. června 2020 se na místě bývalého lesního divadla u vyhlídk...

Více informací >>

Středa, 20. květen, 2020 | 18:31

Ročenka Jizersko-ještědského horského spolku 2019

Začátkem dubna vydal Jizersko-ještědský horský spolek svoji osmnáctou r...

Více informací >>

Úterý, 7. duben, 2020 | 19:35

Ročenka JJHS 2019

Vážení členové a příznivci Jizersko-ještědského horského spolku, jelikož vzhledem k ...

Více informací >>


Spolkové akce

Úterý, 14. červenec, 2020

Letní tábor pro rodiče (prarodiče) s dětmi 14.-19. 7. 2020. Stanový tábor Lobendava. Bližš...

Neděle, 19. červenec, 2020

Letní tábor pro rodiče (prarodiče) s dětmi 19.-25. 7. 2020. Stanový tábor Lobendava. Bližš...

Pondělí, 3. srpen, 2020

3.- 9. 8. 2019 sekání luk na Jizerce, ubytování na chalupě Společnosti pro Jizerské hory č...

Další akce

Výlety