V prvních dubnových dnech vydal Jizersko-ještědský horský spolek svoji již čtrnáctou Ročenku, která je určena nejen členům spolku, ale všem zájemcům o Jizerské, Ještědské či Lužické hory a jejich podhůří. Na 336 stranách čtenáři najdou pestrou skladbu článků o historii i přírodních zajímavostech našeho kraje, a také příspěvky z činnosti horského spolku.
Již tradičně se na začátku našich ročenek objevuje rozhovor s některou osobností, žijící a působící v Jizerských horách nebo v jejich okolí. Tentokrát se můžeme těšit na vyprávění Otokara Simma, respektovaného znalce Jizerských hor, horolezce a publicisty a čestného člena JJHS.
Lubor Lacina, historik Severočeského muzea v Liberci, přispěl do Ročenky první částí svého pojednání o pietních místech věnovaných obětem druhé světové války v našem regionu. Autor nás podrobně seznamuje s množstvím pomníků a pamětních desek na Liberecku.
Zajímavý je příspěvek Martina Hodače k historii obce Oldřichov v Hájích, inspirovaný mj. nedávným objevením „ztracené" konšelské knihy obce z období 17. až první poloviny 18. století, která byla ve Státním okresním archivu v Liberci omylem přiřazena k Dolní Oldříši ve Frýdlantském výběžku. Vlastivědná část pokračuje několika kratšími příspěvky, např. o původu kamenných křížů ve Smržovce, Jablonci nad Nisou a na svazích Ještědu z pera Františka Mikuleho, nebo připomínkou výročí narození i úmrtí Franze hraběte Clam-Gallase, kterou připravil Jan Heinzl.
Otokar Simm přispěl článkem o Josefu Matouschkovi, „znalci krajin a tvůrci map", jehož nedávno objevený hrob v Oldřichově v Hájích byl loni, v roce 70. výročí Matouschkovy smrti, obnoven. Zajímavé je rovněž pojednání Romana Karpaše o historii vzniku Kozí stezky, vedoucí údolím Černého potoka na severních svazích Jizerských hor, a také tradiční „kamenný článek" Jakuba Šreka, tentokrát o žulových lomech ve Starém Harcově.
Příspěvek Marka Řeháčka s krásnými ilustracemi Petra Ferdyše Poldy nás zavede k pramenům, studánkám, potůčkům i lesním rybníčkům v Lužických horách. Pojednání o Chráněné krajinné oblasti Český ráj u příležitostí jejího loňského 60. výročí vyhlášení, připravil do Ročenky Jan Mocek, vedoucí Správy CHKO. Část věnovaná přírodním zajímavostem regionu pokračuje příspěvkem Tomáše Korytáře o památných lípách a dubech v kraji pod Jizerskými horami a Ještědským hřbetem a poněkud odbornějším, ale o to zajímavějším pojednáním Šárky Mazánkové o olši - stromu roku 2015.
Další část Ročenky je věnována činnosti Jizersko-ještědského horského spolku. Dočteme se zde např. o obnově turistického mostu na Jizerce, o výpravě na Malou Fatru i o dalších oblastech spolkového života a dění. Nechybí ani přehled regionální literatury vydané v roce 2015.
Čtrnáctou Ročenku JJHS je možné zakoupit nebo objednat u místních knihkupců či na adrese: Jizersko-ještědský horský spolek, Nerudovo nám. 108/1, 460 01 Liberec 1; e-mail: horskyspolek@volny.cz.